Co tahám s sebou?

Na tom jak máte velký batoh záleží!

Velikost a hlavně váha se podepíše na tom, jak vás chůze bude bavit, jak moc a jak rychle budete unavení, kolik budete mít energie na další výlet a nutně to, že nesete méně, neznamená, že máte menší komfort, kolikrát naopak. Na obrázku jeden batoh zabalený na týden, váha 7 kg. Druhý taktéž na týden, ale hnedle 20kg. Z obrázku si leckdo řekne, to unesu, no jo ale jak dlouho. Věřte, že čím více km v nohou máte, tím více oceníte každý gram z váhy batohu dolu. 

Nejvíc váží voda a jídlo, proto volte kolik vody potřebujete, kde budete moci vodu doplnit a taktéž je to s jídlem. Osobně nejraději nosím do 3l vody, protože mám vždy opravdu žízeň a navíc z vody vařím, takže 2l vody v camelbacku a litr vody v petce je za mě ideální varianta. 

O tom, co je dobré a co nikoliv, bych mohl psát opravdu dlouho, ale určitě bych na něco zapomněl, tak vám to hodím níže do odkazu, kde to sepsali opravdu profíci. 

Co nosím já?

Je to jednoduché. Teda nějaký ten den mi zabralo, rozhodnout se, co opravdu potřebuji a co ne. Dost mi pomohlo nastudovat si zmíněné odkazy, ale plus mínus vždy nosím to, co vám dávám níže. Taktéž doporučuji všem sepsat si svoje vybavení i s váhou do tabulky, budete tak vědět, kolik toho vlastně opravdu nesete, dost vám to pomůže s otázkou „A tohle si vezmu taky nebo to nechám doma?“. Do batohu se to přeci vejde… 

Volba batohu je taktéž důležitá, čím větší batoh máte, tím více se tam toho vejde, že? Já zvolil 44l a troufnu si říct, že bych do něj zabalil na měsíc. Na týden tam dokážu najít místo i na techniku v podobě fotoaparátu a blbosti, které k němu patří, jako baterky, čištění na objektiv, nabíječku. Bez techniky bych zvládl jít i do 33l verze. Nadruhou stranu je lepší mít místo v batohu a stáhnout ho, než mít batoh ověšený jak vánoční stromek. Batohy nad 50l jsou v dnešní době nesmysl. Tedy pokud se nechystáte nést věci i vaší drahé polovičce. 

Není potřeba zbytečně utrácet

Závěrem bych řekl, že není potřeba utrácet a mít opravdu všechno značkové a dokonalé, funguje mi dobře třeba letní péřový spacák od zahraniční firmy AEGISMAX, který mám vyzkoušený téměř od jara do podzimu, přitom je z Aliexpressu za poloviční cenu spacáků, co se prodávají u nás. Další takovou věcí je camelback, který mám z Decathlonu za dvě kilča a váží polovinu toho, co ostatní mnohdy dražší camelbacky od konkurence. Je to opravdu o tom, projít si trh, zjistit možnosti a přemýšlet nad tím, co je pro vás dobře. Samosebou neomezený budget je vždy výhodou. Kde bych osobně nešetřil, je třísezónní nebo zimní spacák, boty, batoh nebo třeba karimatka. Jo a taky miluju můj Jetboil, to co jsem vyházel za jiné vařiče a protrpěl si, za to už bych měl dvakrát Jetboil. 

Plánuješ vyrazit? Máš nějaké dotazy? Chceš si cestu zkrátit nebo prodloužit? Potřebuješ s něčím poradit, něco vysvětlit? 

Klikni na níže uvedené magické tlačítko, rád ti cokoliv zodpovím.